Archive

All Winners

Black Ships Before Troy
The Amazing Maurice and his Educated Rodents
Can't You Sleep Little Bear?
Black Dog
The Sleeper and the Spindle
Whispers in the Graveyard
The Family from One End Street
The Quangle Wangle's Hat
The Owl Service
The Other Side of Truth
Wolf
Skellig
Harry & Hopper
The Jolly Christmas Postman
A.B.C
Mr Gumpy's Outing
Kashtanka
Alice's Adventures in Wonderland
Dear Nobody
The Little Grey Men
Millions
Borka: the Adventure of a Goose with No Feathers
The Lark on the Wing
The Circus is Coming
One
We Couldn't Leave Dinah
Father Christmas
The Machine Gunners
Zoo
Bog Child
Dogger
Postcards from No Man's Land
The Borrowers
Just in Case
Tom's Midnight Garden
Handles
The Exeter Blitz
I Will Not Ever Never Eat a Tomato
A Pack of Lies
The Christmas Miracle of Jonathan Toomey
Hiawatha's Childhood
The Edge of the Cloud
Sir Gawain and the Loathly Lady
Old Winkle and the Seagulls
Wolves
A Bundle of Ballads
The Grange at High Force
Josh
The Woodcutter's Duck
A Monster Calls
Watership Down
Monsters of Men
A Gathering Light
War Boy: a Country Childhood
Thunder and Lightnings
Granny was a Buffer Girl
A Monster Calls
Here Lies Arthur
The Little White Horse
The Kingdom under the Sea
City of Gold
Pirate Diary
Mishka
Snow White in New York
Visitors from London
The Post Office Cat
The Wind on the Moon
Knight Crusader
The Wind Blew
Stone Cold
The Haunting
The Graveyard Book
His Dark Materials: Book 1 Northern Lights
FArTHER
Flour Babies
Jonathan Swift's
Shakespeare's Theatre
Mr Magnolia
Gorilla
Salt to the Sea
The Bunker Diary
Storm
Collected Stories for Children
Way Home
Pumpkin Soup
The Changeover
Mrs Easter and the Storks
Shackleton's Journey
River Boy
The Moon in the Cloud
Mother Goose Treasury
Ruby Holler
The Turbulent Term of Tyke Tiler
Sleeping Beauty & Other Favourite Fairy Tales
Ella's Big Chance
The Baby Who Wouldn't Go To Bed
When Jessie Came Across the Sea
Crafty Chameleon
Jethro Byrde - Fairy Child
The Stronghold
The God Beneath the Sea
Little Mouse's Big Book of Fears
The Highwayman
The Haunted House
Pigeon Post
Maggot Moon
The Last Battle
The Whales' Song
Dictionary of Chivalry
This Is Not My Hat
A Valley Grows Up
Charlotte and the Golden Canary
Tamar
Horses in Battle
The Lantern Bearers
Nordy Bank
The Scarecrows
Sea Change
There is a Tribe of Kids
The Adventures of the Dish and the Spoon
Time of Trial
The Story of Your Home
Junk
Each Peach Pear Plum
The Ghost Drum
Long Neck & Thunder Foot
Goggle-eyes
The Three Poor Tailors
A Grass Rope
The Twelve and the Genii
The Ghost of Thomas Kempe
The Making of Man
Mrs Cockle's Cat
A Stranger at Green Knowe
Tim All Alone
Radium Woman
The Little Bookroom
Tulku
Harris Finds His Feet
Buffalo Soldier
The Dragon of an Ordinary Family
The Woolpack